W ciągu dwóch lat, odkąd Microsoft wypuścił swój pierwszy laptop Surface, kategoria ta tylko się rozwijała. Od małych, lekkich urządzeń z systemem Windows 10, takich jak oryginalny Surface Laptop i nowsze modele, takie jak nowy Surface Go, do bardziej wydajnych urządzeń typu „wszystko w jednym” działających na różnych systemach operacyjnych. Widzieliśmy laptopy jako samodzielne urządzenia, laptopy, które podwajają się jako tablety, a nawet odłączane hybrydy tabletu i laptopa. Chodzi o to, że możesz oczekiwać dowolnego czynnika formalnego na tym rynku już teraz. Jedna firma prowadząca ładunek do spełnienia tego popytu jest Dell, lub bardziej szczegółowo ich marki XPS, który szybko staje się ulubionym wśród recenzentów tech i konsumentów zarówno. Z ich najnowszym dodatkiem do linii XPS – Dell XPS 13 – biorą rzeczy w górę kolejny punkt z funkcji tak zaawansowanych, że mogą czuć się obco dla niektórych użytkowników tech dzisiaj. Dziś przyjrzymy się temu, co sprawia, że ten konkretny ultrabook jest tak dobry dla współczesnego użytkownika i dlaczego jest warty swoich pieniędzy.

Co to jest ultrabook?

Ultrabooki to laptopy, które są stosunkowo cienkie, lekkie i wydajne. Są dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz stosunkowo mocnego laptopa, który jest ultracienki i przenośny. Są one zaprojektowane tak, aby były ultraprzenośne, bardzo lekkie i nadal miały wystarczającą moc do wykonywania większości codziennych zadań. Choć wiele ultrabooków to technicznie rzecz biorąc laptopy, definicja w przypadku tych modeli jest nieco luźniejsza. Ogólnie rzecz biorąc, ultrabooki są zaprojektowane z naciskiem na wydajność i energooszczędność, więc mają mniejsze baterie, mniejszą moc procesora, pamięci RAM i pamięci masowej. Są one pozycjonowane tak, aby były bardziej wydajne lub użyteczne na jednym ładowaniu niż tradycyjne laptopy. Zazwyczaj ultrabooki są przeznaczone do stosowania w różnych systemach komputerowych, w tym w laptopach, komputerach stacjonarnych, tabletach, a nawet niektórych smartfonach. W rezultacie są nieco bardziej elastyczne niż tradycyjne laptopy, ale nie oferują takich samych funkcji jak pełnowymiarowe komputery stacjonarne. Ze względu na swoje możliwości ultrabooki są droższe i mają mniejsze możliwości rozbudowy niż tradycyjne laptopy, ale są dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz teraz wydajnego i przenośnego urządzenia.

W ciągu dwóch lat, odkąd Microsoft wypuścił swój pierwszy laptop Surface, kategoria ta tylko się rozwijała

Dell XPS 13 – przyglądamy się mu bliżej

Recenzujemy wiele laptopów, ale jeden Dell XPS 13 wyróżnia się na tle innych. Po pierwsze, był to pierwszy laptop Dell, który zrecenzowaliśmy jeszcze w 2016 roku, i pozostaje naszym ulubionym modelem ultrabooka XPS (kilka słów więcej: https://dell-komputery.pl/dell-xps-ultrabooki-na-miare-dzisiejszych-czasow/). Tamta recenzja pomogła stworzyć nieco szumu wokół tego urządzenia, a Dell dostrzegł zapotrzebowanie na nową wersję. Kiedy XPS 13 został wydany na początku 2018 roku, zastąpił Dell XPS 13 2-in-1, 11-calowy model, który również był fantastyczny. Teraz, z XPS 13, Dell ma smukły, potężny i lekki ultrabook, który będzie odpowiadał każdemu nowoczesnemu użytkownikowi. Przy grubości 0,7 cala i wadze poniżej trzech kilogramów Dell XPS 13 jest jednym z najcieńszych dostępnych laptopów. Charakteryzuje się również nowoczesną konstrukcją, z całkowicie szklanym frontem, aluminiowym korpusem i unikalnym zawiasem, który umożliwia przekształcenie XPS 13 w tablet. 13-calowy wyświetlacz ma świetny rozmiar, z panelem 1080p, ale może być trudny do zobaczenia, gdy jest używany w trybie tabletu.

Konstrukcja i kluczowe cechy

Konstrukcja XPS 13 jest elegancka i nowoczesna, ze szklanym frontem i plastikowym zawiasem, który utrzymuje wyświetlacz na miejscu. Zawias pozwala XPS 13 przekształcić się w tablet, ale jest w tym trybie dość ograniczony – w trybie tabletu można korzystać tylko z jednego trybu i jednego kąta. Front wyświetlacza jest cały szklany, ze srebrnym wykończeniem. Zawias jest plastikowy i może być nieco zbyt sztywny do wygodnego użytkowania. Krawędzie wyświetlacza są zaokrąglone, co pomaga nadać urządzeniu cieńszy wygląd, ale sprawia, że jest nieco trudniejsze do uchwycenia. Ważący niespełna trzy kilogramy i mający 0,7 cala grubości XPS 13 jest jednym z najcieńszych i najlżejszych laptopów na rynku. Szklany front sprawia, że jest to jeden z najbardziej delikatnych laptopów. To świetny ultrabook, ale są to pewne kompromisy, które wiążą się z tak cienką i lekką konstrukcją.

Ultrabooki to laptopy, które są stosunkowo cienkie, lekkie i wydajne

Jakość konstrukcji i specyfikacje techniczne

XPS 13 ma plastikową i szklaną obudowę, a szklany przód sprawia, że jest to jeden z najbardziej delikatnych laptopów na rynku. Napędza go procesor Core i5 ósmej generacji, 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 256 GB. Posiada również standardową trzykomorową baterię, która jest dość mała i prawdopodobnie również będzie mała. Na plus można zaliczyć to, że oferuje pełnowymiarowy port USB Type-C, co staje się coraz częstsze w ultrabookach. Wyświetlacz ma rozdzielczość 1080p, co jest dobrym rozmiarem dla 13-calowego laptopa. Będzie działać na systemie Windows 10 lub Ubuntu 18.04, a także można go zaktualizować do Windows 10 Fall Creators Update. XPS 13 to świetny ultrabook, przy czym mała trzykomorowa bateria i mały dysk SSD 256 GB sprawiają, że jest to jedna z bardziej ograniczonych opcji, jeśli chodzi o specyfikację.

Wydajność

XPS 13 jest wyraźnie zaprojektowany tak, aby był nieco bardziej wydajny niż przeciętny ultrabook. Choć nie chcemy podawać liczb dotyczących wydajności zbyt wcześnie, jest on napędzany przez dedykowany procesor Core i5 ósmej generacji, 8 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 256 GB. Działa na systemie Windows 10 i ma pełnowymiarowy port USB Type-C, co nie jest zbyt częste w ultrabookach. Wydajność jest dobra, XPS 13 bez problemu radzi sobie z większością zadań. Nie jest to najszybszy z dostępnych ultrabooków, ale z łatwością radzi sobie z podstawowymi zadaniami i świetnie nadaje się do pracy wielozadaniowej i edycji dużych plików.

Dell XPS 13 – nasza recenzja

Dell produkuje laptopy od lat, a marka XPS szybko staje się ulubieńcem zarówno recenzentów technologicznych, jak i konsumentów. Najnowszą iteracją od Della jest Dell XPS 13. To smukły, wydajny i lekki ultrabook, który przypadnie do gustu każdemu nowoczesnemu użytkownikowi. Przy grubości 0,7 cala i wadze poniżej trzech kilogramów Dell XPS 13 jest jednym z najcieńszych i najlżejszych laptopów na rynku. Szklany front sprawia, że jest to jeden z najbardziej delikatnych laptopów dostępnych na rynku. To świetny ultrabook, przy czym mała bateria trzyogniwowa i mały dysk SSD 256 GB sprawiają, że jest to jedna z bardziej ograniczonych opcji, jeśli chodzi o specyfikację. Recenzujemy wiele laptopów, ale jeden Dell XPS 13 wyróżnia się na tle innych. Po pierwsze, był to pierwszy laptop Dell, który recenzowaliśmy jeszcze w 2016 roku, i pozostaje naszym ulubionym modelem ultrabooka XPS. Tamta recenzja pomogła stworzyć nieco szumu wokół tego urządzenia, a Dell dostrzegł zapotrzebowanie na nową wersję. Kiedy XPS 13 został wydany na początku 2018 roku, zastąpił Dell XPS 13 2-in-1, 11-calowy model, który również był fantastyczny. Teraz, dzięki XPS 13, Dell ma smukły, wydajny i lekki ultrabook, który będzie odpowiadał każdemu nowoczesnemu użytkownikowi.